Taniej niż na Allegro – ceny niższe nawet o 35%

Dlaczego taniej niż na Allegro ? Zapewne odpowiedź nasuwa się sama – bo we własnym marketplace sprzedawca nie płaci prowizji. Ale zagadnienie jest bardziej złożone a na różnicę w cenie ma wpływ więcej składowych niż tylko zwykła prowizja.

Przede wszystkim należy wyodrębnić dwie grupy przedsiębiorców.

Pierwsza grupa – i w serwisie Allegro i we własnych sklepach utrzymuje identyczne ceny.

W pierwszej grupie są Ci, którzy i w serwisie Allegro i we własnych sklepach utrzymują identyczne ceny, by z jednej strony nie rodziło się u konsumenta pytanie dlaczego tu taniej, a tam drożej, dlaczego taka duża różnica w cenie, czy tam gdzie taniej towar jest gorszej jakości, albo drugiego gatunku, po zwrotach konsumenckich, a może tam gdzie drożej cena jest zawyżona i przepłacę. Takie pytania mogą się rodzić w umyśle konsumenta kiedy ten sam sprzedawca oferuje ten sam produkt w diametralnie różnych cenach. Dlatego ta pierwsza grupa przedsiębiorców ujednolica ceny a i jednocześnie ma wyższy zysk przy sprzedaży we własnym marketplace.

Druga grupa – “małą łyżeczką z wielu źródełek” i zawsze na rozsądnej marży.

Drugą grupę sprzedawców stanowią Ci przedsiębiorcy, którzy wyznają zasadę “małą łyżeczką z wielu źródełek” i zawsze na tej samej rozsądnej marży. I do tej grupy zaliczamy się my. Skoro możemy w naszym marketplace zaoferować ten sam produkt w niższej cenie i uzyskać marżę na tym samym poziomie co w serwisie Allegro, to dlaczego nie umożliwić zakupu właśnie po niższej cenie.

Skąd zatem ta wyższa cena na Allegro ?

Jak to zatem jest, skąd ta wyższa cena na Allegro ? Zagadnienie nie dotyczy zresztą tylko Allegro, ale każdego innego serwisu, który tylko pośredniczy w transakcji między przedsiębiorcą a konsumentem, np serwis Ebay, Amazon, serwis erli.pl, Ceneo itp.

Omówię to na przykładzie jednego z naszych produktów.

Niech to będzie Uchwyt Samochodowy do Delikatnych i Szklanych Telefonów SLOW MOTION IDEA – mocowany na szybie lub kokpicie.

SLOW MOTION IDEA

Uchwyt oferowany jest w serwisie Allegro w cenie 72,45 zł.


Podstawowa prowizja jaką naliczy serwis Allegro w kategorii:
Elektronika – Telefony i Akcesoria – Akcesoria GSM – Uchwyty
wyniesie 12,33%, czyli 8,93 zł.
Dodatkowo nasza oferta znajduje się w puli aukcji promowanych, czyli tych, które wyświetlają się Wam, kupującym na początku wyników wyszukiwania. Oferty te poprzedzone są nagłówkiem:
Oferty promowane.
By nasza oferta sprzedaży mogła się znaleźć w tej grupie promowanych ofert, co 10 dni my jako sprzedawcy jesteśmy obciążani kwotą 19,00 zł za każdą promowaną ofertę oddzielnie. Przy dużej sprzedaży koszt jest do udźwignięcia i nie będę go brała pod uwagę w wyliczeniach.
Jednak to nie koniec kosztów – w przypadku sprzedaży w takiej wyróżnionej ofercie, serwis Allegro obciąży nas dodatkową prowizją od sprzedaży oferty wyróżnionej w wysokości 9,25% i wyniesie ona przy tej cenie sprzedaży 6,70 zł. I to już druga składowa, która powoduje, że ceny na Allegro są wyższe.

Idźmy dalej. Jeśli skorzystasz z darmowej dostawy SMART do Paczkomatu InPost, to nie poniesiesz kosztów dostawy, ale my, jako sprzedający pokryjemy część kosztów dostawy w wysokości 1,19 zł – opłata nie zostanie nam naliczona jeżeli odbierzesz przesyłkę w tym samym dniu w którym została ona umieszczona w paczkomacie i jednocześnie została ona dostarczona do paczkomatu następnego dnia roboczego po nadaniu. A jak już wiemy z doświadczenia nie zawsze przesyłki dochodzą na następny dzień i nie zawsze są odbierane przez kupujących w tym samym dniu. Ten koszt pomijam, bowiem jest inny wyższy koszt, który musimy brać pod uwagę, przy kształtowaniu cen na Allegro, a mianowicie:
Jeżeli skorzystacie z darmowej dostawy kurierem DPD, my pokryjemy również część i tych kosztów dostawy w wysokości 2,19 zł i to zawsze, niezależnie od terminu dostawy. To kolejna składowa, która ma wpływ na cenę finalną produktu. Możliwy jest też koszt 4,00 zł za podjazd kuriera, ale ten koszt pomijam, bowiem jest naliczany tylko w przypadku, kiedy danego dnia będziemy mieli ogólnie poniżej 4 przesyłek DPD.

Natomiast jeśli nie skorzystacie z darmowej dostawy i wybierzecie np Dostawę kurierem DPD w cenie 12,65 zł, wtedy my zapłacimy i prowizję podstawową i prowizję dodatkową od oferty wyróżnionej liczoną zarówno od ceny produktu jak i kwoty dostawy i finalnie wyniesie ona nie 15,63 zł jak wyliczyliśmy powyżej ( 8,93 zł + 6,70 zł ), ale 17,66 zł.

A zatem musimy się liczyć z trzema z tych kilku opisanych kosztów sprzedaży na Allegro:
1. prowizja podstawowa 8,93 zł
2. prowizja dodatkowa 6,70 zł
3. częściowe pokrycie kosztów dostawy 2,19 zł
Razem prowizja wyniesie 17,82 zł, a w skrajnej sytuacji nawet 23,85 zł.

Dodatkowo od 02 Listopada 2022 r. każda transakcja na Allegro będzie obciążała sprzedawcę dodatkową opłatą w wysokości 1,00 zł. Finalnie zatem przy cenie uchwytu 72,45 zł możemy jako sprzedawca zapłacić 24,85 zł prowizji. Przyznacie, że sporo, prawda ?

Dlaczego zatem nie mielibyśmy obniżyć ceny tego uchwytu w naszym sklepie o te 20,00 zł, czy nawet więcej, skoro nie ponosimy kosztów np promowania oferty.

Faktem jest co prawda to, iż w naszym sklepie dostawa do Paczkomatu Inpost kosztuje na dzień pisania tego artykułu 14,45 zł, ale przy obecnej cenie uchwytu jaką oferujemy (46,00 zł), to i tak koszt całkowity wyniesie 60,45 zł, a nie 72,45 zł.
A przy zakupie np dwóch uchwytów, oszczędność wyniesie już 38,45 zł. Warto zatem kupić u nas ? Odpowiedź jest oczywista. Warto. 🙂

I właśnie stąd takie, a nie inne ceny w serwisie Allegro.

Powyższe kwoty opierają się na wyliczeniach dokonanych na przykładzie zrealizowanych zamówień i faktycznie naliczonych prowizji w Październiku 2022 r. i w chwili obecnej mogą być już inne.

pozdrawiam Was serdecznie
Magdalena Czerska